W słoneczny dzień – szczególnie w godzinach porannych lub wieczornych – gdy filtra polaryzacyjnego użyjemy w chwili, gdy pomiędzy osią fotografowania a słońcem jest kąt prosty, niebo będzie intensywne przyciemnione, a chmury podkreślone. Jest to jedna z podstawowych zalet stosowania filtrów polaryzacyjnych i zarazem najczęściej wykorzystywana. Stopień przyciemnienia można regulować obracając całym filtrem w uchwycie Cokin CFS.

 

Filtry polaryzacyjne znacznie poprawiają kontrast i nasycenie kolorów fotografowanych obiektów. Dzięki nim uzyskujemy bardzo soczyste zielenie i np. intensywne barwy kwiatów. Niektóre obiekty, które obserwowane gołym okiem wydają się matowe i blade, po zastosowaniu filtra polaryzacyjnego stają się żywe i zachwycają kolorami.

 

Niezależnie od pogody filtr polaryzacyjny eliminuje zupełnie lub całkowicie refleksy światła od powierzchni niemetalicznych takich jak tafla wody czy szyby.

 

stacks image 3265Polacolor Czerwony
ref.: 161
kroki przysłony: 1

S M

stacks image 3283Polacolor Niebieski
ref.: 161
kroki przysłony: 1

S M

stacks image 3274Polacolor Żółty
ref.: 161
kroki przysłony: 1

S M

 

stacks image 2846Kołowy Polaryzator
ref.: 161
kroki przysłony: 1.2/3 
S M L XL
 stacks image 2854  stacks image 2859
Bez filtra Z filtrem

 

stacks image 3033Varicolor Niebieski/Żółty
ref.: 173
kroki przysłony: 2.1/3
S M L XL
stacks image 3066Varicolor Niebieski/Jasnożółty
ref.: 174
kroki przysłony: 2.1/3
S XL

 

Należy pamiętać, że podczas stosowania filtrów polaryzacyjnych z obiektywami szerokokątnymi o ogniskowych krótszych niż 24 mm (lub jego ekwiwalentu dla formatu APS-C) może pojawić się nierównomierne przyciemnienie nieba. Jest to zjawisko optyczne, które występuje niezależnie od typu zastosowanego filtra polaryzacyjnego.

^